Historia rasy rottweiler

Rottweiler jest jedną z najstarszych ras psów, której początki datują się od czasów rzymskich. Był psem podwórzowym przystosowanym do obrony oraz prowadzenia stad (pies pasterski).

Podróżując z legionami rzymskimi, chronił ludzi oraz pędzone bydło, a także eskortował pojmanych jeńców. Gdy legiony obozowały w okolicach niemieckiego miasteczka Rottweil, doszło do krzyżówki z miejscowymi psami. Pies, który wtedy powstał, jest uważany za bezpośredniego przodka współczesnego rottweilera. W Rottweiler hodowany był głównie przez rzemieślników, gdzie często pełnił funkcję psa pociągowego.

Na początku XX wieku rottweilera przetestowano pod kątem przydatności do pracy w policji. Okazało się wtedy, że jest świetnym psem służbowym i od 1910 roku został oficjalnie uznany za psa policyjnego.

Zadanie hodowli rottweilerów.

  To otrzymanie dużego, czarnego psa z dobrze zaznaczonym mahoniowym podpalaniem, którego masywna budowa będzie sprawiać wrażenie szlachetności. Dużą uwagę należy zwrócić na uzyskanie psa o doskonałych cechach psychicznych, mogącego pełnić rolę stróża, obrońcy oraz doskonałego towarzysza rodziny.1

Rottweiler jest kuzynem pasterskich psów szwajcarskich, podobnym do nich z wyglądu, usposobienia i użytkowości. Ojczyzną jego są południowe Niemcy, a centrum hodowli znajduje się w Witembergii. Poza swą ojczyzną zyskał on miłośników w całej Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz Australii. Polska stosunkowo późno dołączyła do krajów, gdzie rottweiler cieszy się dużą popularnością. Dopiero w latach 60-tych XX wieku pojawiły się pierwsze egzemplarze, które pochodziły z NRD.

Obecnie rottweilera można nazwać psem numer 1 w naszym kraju. Po swych przodkach odziedziczył instynkt chronienia swego domu i rodziny ludzkiej, której jest członkiem. Jest on psem inteligentnym o dużej chęci służenia człowiekowi, dzięki czemu jest odpowiednim towarzyszem-obrońcą i psem użytkowym. Ma wybitne zdolności do nauki. Jest przyjacielem dzieci.2

Źródła:

1 Robert Klukowski, Magdalena Nowicka, „Rottweiler”, Agencja Wydawnicza „Egros”, Warszawa.

2 Barbara i Paweł Machowie, „Mój obrońca rottweiler”, TECHGRAF.

Odsłony: 6451

Ciekawe artykuły o rasie rottweiler:

Wczesna stymulacja szczeniąt

O rasie | 24 Maj 2012 14:13
Wczesna stymulacja szczeniąt

  Wszystkie nasze szczenięta poddane zostaną wczesnej stymulacji neurologicznej. Jeśli nie spotkaliście [ ... ]

Więcej

Zwycięzcy ADRK

O rasie | 18 Maj 2012 09:11
Zwycięzcy ADRK

Klubowa wystawa ADRK, to najważniejsze wydarzenie w rasie rottweiler. Odbywa się corocznie nieprzerwanie [ ... ]

Więcej

Rottweiler a zaganianie bydła?

O rasie | 19 Gru 2010 13:25
Rottweiler a zaganianie bydła?

Wiele lat temu, gdy rzymskie legiony opanowywały Europę, przechodząc setki kilometrów i wygrywając [ ... ]

Więcej

Wzorzec rasy rottweiler

O rasie | 07 Lut 2010 19:57
Wzorzec rasy rottweiler

Wzorzec niemiecki, znowelizowany, wpisany został do rejestru F.C.I. pod liczbą 147C (11.III.1971r.).  [ ... ]

Więcej
Inne wydarzenia
Google