Historia rasy rottweiler

Rottweiler jest jedną z najstarszych ras psów, której początki datują się od czasów rzymskich. Był psem podwórzowym przystosowanym do obrony oraz prowadzenia stad (pies pasterski).

Podróżując z legionami rzymskimi, chronił ludzi oraz pędzone bydło, a także eskortował pojmanych jeńców. Gdy legiony obozowały w okolicach niemieckiego miasteczka Rottweil, doszło do krzyżówki z miejscowymi psami. Pies, który wtedy powstał, jest uważany za bezpośredniego przodka współczesnego rottweilera. W Rottweiler hodowany był głównie przez rzemieślników, gdzie często pełnił funkcję psa pociągowego.

Na początku XX wieku rottweilera przetestowano pod kątem przydatności do pracy w policji. Okazało się wtedy, że jest świetnym psem służbowym i od 1910 roku został oficjalnie uznany za psa policyjnego.

Zadanie hodowli rottweilerów.

  To otrzymanie dużego, czarnego psa z dobrze zaznaczonym mahoniowym podpalaniem, którego masywna budowa będzie sprawiać wrażenie szlachetności. Dużą uwagę należy zwrócić na uzyskanie psa o doskonałych cechach psychicznych, mogącego pełnić rolę stróża, obrońcy oraz doskonałego towarzysza rodziny.1

Rottweiler jest kuzynem pasterskich psów szwajcarskich, podobnym do nich z wyglądu, usposobienia i użytkowości. Ojczyzną jego są południowe Niemcy, a centrum hodowli znajduje się w Witembergii. Poza swą ojczyzną zyskał on miłośników w całej Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz Australii. Polska stosunkowo późno dołączyła do krajów, gdzie rottweiler cieszy się dużą popularnością. Dopiero w latach 60-tych XX wieku pojawiły się pierwsze egzemplarze, które pochodziły z NRD.

Obecnie rottweilera można nazwać psem numer 1 w naszym kraju. Po swych przodkach odziedziczył instynkt chronienia swego domu i rodziny ludzkiej, której jest członkiem. Jest on psem inteligentnym o dużej chęci służenia człowiekowi, dzięki czemu jest odpowiednim towarzyszem-obrońcą i psem użytkowym. Ma wybitne zdolności do nauki. Jest przyjacielem dzieci.2

Źródła:

1 Robert Klukowski, Magdalena Nowicka, „Rottweiler”, Agencja Wydawnicza „Egros”, Warszawa.

2 Barbara i Paweł Machowie, „Mój obrońca rottweiler”, TECHGRAF.

Odsłony: 6542
Google